Bakan Pekcan açıkladı: Marketlerde yeni dönem başlıyor!

Perakende satış, ürün güvenliği ve satış sonrası hizmetlerdeki düzenlemeler ile ilgili açıklamada bulunan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ''Taslak çalışmamız henüz tamamlanmadı. Coğrafi ürünlerin belli raf yüzdesinde kullanma zorunluluğu getiriyoruz'' ifadelerini kullandı
  • 20.03.2019 20:49:18
   

Tüketiciyi yakından ilgilendiren yasal düzenlemeyi Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlıklarının yürütüldüğü bildirildi.

Ürün güvenliği, perakende satış ve satış sonrası hizmetlerde düzenlemeler değişiyor.

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan konuyla ilgili olarak, taslak çalışmasının henüz tamamlanmadığını ancak coğrafi ürünlerin belli raf yüzdesinde kullanma zorunlulukları getirdiklerini ifade etti.

KENDİ MARKALARINI ÜRETEN FİRMALARA YENİ MADDELER

Marketlerin kendi markaları ile ürün üretip sattıklarını ve bunu göremediklerini belirten Ruhsar Pekcan, bu firmalar güçlendirilmezse uluslararası piyasalarda rekabet etmesinin sağlanamayacağını vurguladı. Ayrıca firmaların kendi markalarıyla ürettikleri ürünlere belli bir yüzde koyulacağını ve kendi markalarının kimin aracılığıyla üretildiğini koyma zorunluluğu getireceklerini açıkladı.

Gramaj sorununa da değinen Bakan Pekcan, birbirine yakın gramajdaki ürünlerde de farklı renkte ambalaj zorunluluğu getireceklerinin altını çizdi.

Gerçekleşen denetimler neticesinde 135 firmadan savunma istenildiğini kaydeden Bakan Pekcan, gıda ve diğer ürünlerde de yüzde 45'e varan düşüşler olduğunu dile getirdi.

   • Etiketler:
   

FACEBOOK YORUMLARI

SİTE YORUMLARI