Bilim insanları duyurdu: Parkinson bağırsakta başlıyor!

Parkinson bağırsakta başlıyor
  • 18.03.2019 08:24:59
   

Bilim insanları Parkinson hastalığının nerede başladığını buldular.

2017 tarihinde gerçekleştirilen “truncal vagotomy” adlı düşük seviyede hastalığı bulunan hastalarda Parkinson hastalığının beyne gitmeden önce ilk bağırsakta başladığını buldu.

''PARKİNSON HASTALIĞI BAĞIRSAKTA BAŞLIYOR''

Bilim insanları tarafından 5 yıl süren bu çalışma, hastalarda ‘'vagus'' siniri ismi verilen, sindirim sistemi ile beyni birbirine bağlayan bölgeyi ele aldılar. Bu bağlantı hastalarda, alınmayanlara göre yüzde 40 daha az Parkinson hastalığı geliştirdi.

Bojing Liu'nun Karolinska Enstitüsü'nde liderliğini yaptığı takımda, bu durumun oldukça belirgin fark yarattığını ve beyindeki hastalıkların karın bölgesi ile bir bağlantısı olduğunu önceki araştırmalarında bunu desteklediği belirtildi.

Bojing Liu, sonuçların Parkinson hastalığının bağırsakta başladığının ön kanıtı olduğunu vurguladı. Ayrıca, Parkinson hastası olanların genellikle bağırsak-mide gibi sorunlarının olması bunun da Parkinson'dan onlarca yıl önce başlayabildiğini açıkladı.

Bunun yanı sıra İsveçli ekip 2016 yılında fareler üzerinde yaptıkları bir araştırma sonucunda 2017 yılında ABD'de yapılan araştırmada da benzer sonuçlar elde etmişti.  • Etiketler:
   

FACEBOOK YORUMLARI

SİTE YORUMLARI