Çavuşoğlu'ndan ABD'ye tepki: Dayatmaları kabul etmiyoruz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'nin İran'a karşı yaptığı petrol ithali yasağına dair muafiyetlere son vermesine, yaptığı açıklamasında, tek taraflı olan yaptırımları ve komşular ile olan ilişkilere dair dayatmaların kabul edilmediğini söyledi.
  • 22.04.2019 20:15:59
   

Çavuşoğlu sosyal medyada, Twitter hesabından açıklamasında, ABD'nin İran yaptırımı olan muafiyet kararına sert tepkide bulundu.

Muafiyetlere son verilmesinin bölgesel barış ve istikrara da hizmet sağlamayacağını söyledi.

Tek taraflı yaptırımların ve komşular ile nasıl ilişki kurulacağına dair dayatmaları da kabul etmediğini açıkça söyledi.

Beyaz Saray tarafından, İran yaptırımlarından muaf tutulan ve aralarında Türkiye'nin de bulunduğu tam 8 ülkeye ek süre tanınmayacağı açıklanmış, 2 Mayıs itibariyle bu ülkelerin muaf tutulmasına son verileceğini açıklandı. Dışişleri Bakanı olan  Mike Pompeo bu kararın amacının İran'dan petrol alımını bitirmek olduğunu vurguladı. 8 ülkenin arasında Çin, Hindistan, Japonya, Güney Kore, Tayvan, Türkiye, İtalya, Yunanistan yer alıyor.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, ABD, Suudi Arabistan ve BAE, İran petrolü piyasada yer almayacağı için küresel talebin tamamının karşılanacağına dair garanti altına almak için vaktinde adım atabilme konusunda uzlaşmıştı.

   • Etiketler:
   

FACEBOOK YORUMLARI

SİTE YORUMLARI