CHP Of Belediye Başkan adayı Hilmi Saral kimdir?

CHP Of Belediye Başkan adayı Hilmi Saral kimdir?
  • 17.03.2019 09:00:05
   

Hilmi Saral Kimdir?

Of'un Kumludere Mahallesi nüfusuna kayıtlı olan Hilmi Saral, 1956 yılında Of'ta doğdu. İlk ve orta öğrenimini burada tamamlayıp Trabzon Fatih Eğitim Enstitüsü Türkçe Bölümü'nden mezun oldu. 1992 yılında Anadolu Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü'nde lisans tamamladı. 1979 yılında öğretmen olarak göreve başladı. Sırasıyla Kars, Eskişehir, Gümüşhane, Yozgat ve Ankara'da çalıştı. 13 yıl öğretmenlik yaptıktan sonra Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü APK Dairesine Uzman olarak atandı. 2005 yılında emekli olan Saral, Ankara'da ikamet ediyor.

Lise yıllarında Of Halkevleri üyeliği ve yöneticiliği, CHP Gençlik Kolları aktif üyeliği, Eğitim Enstitüsünde okurken Karadeniz DEV-GENÇ üyeliği ve yöneticiliği yaptı. Göreve başlayınca TÖB-DER'in üyesi olarak demokrasi mücadelesine devem etti. 12 Eylül'de tutuklandı, Ankara ve Erzincan Sıkıyönetim Mahkemelerinde yargılanıp beraat etti.

Atatürkçü Düşünce Derneği'nin ilk üyelerinden biri olan Saral, 2002 Genel Seçimlerinde CHP'den milletvekili aday adayı, 2007 Genel Seçimlerinde ise Trabzon'dan son sıradan milletvekili adayı oldu ancak kazanamadı.

Emekli olduğu günden bu yana CHP'nin aktif üyesi ve hâlen Trabzon Kurultay Delegesi olan Saral, 2012 yılında CHP Ankara İl Başkanlığı için de aday olmuştu. Saral evli ve iki çocuk babasıdır.  • Etiketler:
   

FACEBOOK YORUMLARI

SİTE YORUMLARI