Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar : Antlaşmalar ihlal ediliyor

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Yunan meslektaşına çağrıda bulundu. Akar, samimi, iyi ilişkilerimiz göz önünde bulundurularak bu ve diğer konularda gerekli tedbirleri almasını bekliyorum' ifadesinde bulundu.
  • 20.04.2019 18:00:53
   

Akar, açıklamasında şunları söyledi:

"Gayri askeri statüde bulunan adaların silahlandırılması ile uluslararası hukuk ve antlaşmalar açıkça ihlal edilmektedir."

"Yunan meslektaşımdan samimi ve iyi ilişkilerimiz çerçevesinde bu ve diğer konularda gerekli tedbirleri almasını bekliyorum. Diğer bir yandan uluslararası hukuk çerçevesinde hak ve menfaatlerimizin korunmasında Türkiye'nin son derece kararlı olduğunu herkes bilmektedir."

"S-400 alımı savunma tedbiridir"

Türkiye'nin S-400 hava ve füze savunma sistemi tedarik etmesi hakkındaki çalışmalara dair de Akar, şöyle konuştu:

"S-400 hava ve füze savunma sistemi alımları, hava ve füze tehdidine karşı ülkemizin savunmasına yöneliktir. Bilindiği üzere, Yunanistan ve diğer bazı NATO müttefiklerinde de S-300 hava savunma sistemleri bulunmakta ve biz ülkelerin bu konudaki kararlarını saygıyla karşılamaktayız. Türkiye ayrıca bir NATO müttefiki olarak, ikili ilişkilerinde tüm yükümlülüklerini yapmakta, bölge ve dünya barışına katkı sunmaya devam etmektedir."   

FACEBOOK YORUMLARI

SİTE YORUMLARI