Rusya Halep'i bombaladı

Rus uçakları, Suriye'nin Halep kentindeki muhaliflere hava saldırısı düzenledi. Rusya Savunma Bakanlığı konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.
  • 25.11.2018 17:17:30
   

Rusya, Suriye'deki rejimin kontrolünde Halep'te klorin gazıyla kimyasal saldırı düzenlendiği yönündeki haberlerin ardından harekete geçti. Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, savaş uçaklarının muhaliflerin mevzilerini bombardımana tuttuğunu duyurdu.

SALDIRI ÖNCESİ TÜRKİYE BİLGİLENDİRİLDİ

Rusya ve Şam rejimine göre, klorin gazıyla kimyasal saldırı muhaliflerin bulunduğu Halep'in güneyindeki mevzilerden yapıldı. Moskova ayrıca saldırıdan önce Türkiye'nin bilgilendirildiğini de duyurdu.

Halep'in birçok noktasında gökyüzüne dumanlar yükseldi. Rejim ve Rus kaynakları, Halep'te onlarca kişinin söz konusu kimyasal saldırıdan etkilendiği yönünde bilgiler aktarılıyor.

SURİYE'DE ESİR TAKASI...

Aynı zamanda Rusya Savunma Bakanlığı'nın resmi internet sitesinden yapılan bir açıklamada, Suriye'nin Halep kentine 35 kilometre uzaklıkta bulunan Tedef yerleşim bölgesinde esir takasının yapıldığı da açıkladı.

Konuyla ilgili yapılan açıklamada, muhalif grupların esir aldığı 10 Suriye vatandaşı ile Suriye ordusunun tuttuğu 10 muhalifin takasının gerçekleştirildiği ve yapılan takas değişimi sırasında Rus ordusuna bağlı kuvvetlerin yanı sıra Suriye Kızılayı, Türk ve İran taraflarından gözlemcilerin bulunduğu ifade edildi.

Yine söz konusu açıklamada esir takasının 31 Temmuz'da Türkiye, Rusya ve İran'ın garantör ülke olarak anlaşmaya vardığı mutabakat doğrultusunda gerçekleştiği bilgisi de yer aldı.

   • Etiketler:
   

FACEBOOK YORUMLARI

SİTE YORUMLARI