Türk Futbolunun Sorunları

Türk Futbolunun Sorunları

Umut Yılmaz
umutyilmaz@gazetea.com
  • 06.03.2016 19:33:44
  •    

Yıllardır konuşulur Türk futbolunun sorunları.Tartışılır,üzerinde çalışmalar yapıldığı söylenir.Fakat hiçbir zaman bu tartışmalar nihai bir sonuca vardırılamamıştır.Bu konuda çözüm üretebilecek bir mecra kurulamamıştır.Kulüplere başkan olacak her aday projelerini açıklarken altyapıya önem verileceğini,Türk futbolunun marka değerini yükseltmek için çalışmalar yapacaklarını söylerler.

Henüz Türk futbolunda altyapı konusunda ciddi bir gelişme yaşanamamıştır.Birkaç kulüp bazı yatırımlar yapıp akademi kurmuşlarsa da maddi sorunlar nedeniyle onlarda verimli olmamıştır.

Bunun nedeni ne diye soracak olursanız, benim yaptığım gözlemler sonucu iki önemli sorunu tespit ettim.Birinci olarak kulüplerde profesyonel ekipler yok denecek kadar azdır.

Avrupa kulüplerinde yıllardır teknik ekibin vazgeçilmezi olan scout yani oyuncu izleme ekibi Türk kulüplerinde maalesef istenilen seviyede değil.Avrupa kulüplerinde scout ekipleri dünyanın her yerinde genç ve yetenekli oyuncuları uzun zaman takip ediyor tabir-i caizse A'dan Z'ye inceliyor ve kulübe detaylı rapor sunuyor.

Türkiye'ye milyonlarca Euro'ya getirilip fiyasko çıkan transferler scout ekiplerinin olmaması yani oyuncular hakkında yeteri bilgi sahibi olunmaması kulüplere çok ciddi maddi külfet getiriyor.Şimdi diyebilirsiniz hiç mi ucuz maliyetle kaliteli transferler yapılmadı.

Tabiki yapıldı.Adı oynadığı kulüplerle özdeşleşmiş birçok futbolcu Türk takımlarına kazandırıldı.Ama yapılan fiyasko transferlere bakıldığında devede kulak diye tabir edeceğimiz kadar az.


Ayrıca Türkiye'de kendini yetiştirmiş ve hala yetiştirme çabasında olan antrenör sayısı maalesef çok az.Her kulübün pro lisans seviyesinde en az 2 antrenörü bulunması zirveyi hedefleyen Türk futbolu için elzemdir.Bir futbolcu ne kadar yetenekli olursa olsun yeterli antrenman yapmıyorsa yetenekleri onun büyük bir futbolcu olmasını sağlayamaz.


Gelelim ikinci soruna.İkinci sorun taraftarların sabırsızlığından kaynaklanıyor.Taraftarın sabırsız olması hemen başarı istemesi kulüplerin yapılanmaya gitmesini zorlaştırıyor.2000'li yılların başlarında dibe çöken Alman futbolu sistemli bir yapılanmayla tekrar efsane dönemlerine dönmeye başladı.Bu yapılanma yaklaşık 10 sene sürdü.Taraftar kulüpleri başarısız diye kulüplerine sırtlarını dönmedi.Tribünleri boş bırakmadı.Neticesinde Alman futbolu küllerinden yeniden doğdu.Aynı şey İspanya için de geçerli.Barcelona yaptığı yapılanma ile tartışmasız futbolun zirvesine oturdu.Türk taraftarlarının da sabırlı olup kulüplerinin yapılanmasına müsaade etmeli,en ufak bir başarısızlıkta kulüplerine sırtını dönmemelidirler.


Tespit ettiğim bu iki husus Türk futbolunun gelişmesine engel oluyor.Eğer kulüpler profesyonel bir yapılanmaya gider taraftar da kulübüne sahip çıkarsa Türk futbolunda gelecek dönemde bir başarı sağlanabilir.Aksi takdirde olduğumuz yerde saymaktan başka birşey yapamayız.

  • Etiketler:
   

FACEBOOK YORUMLARI

SİTE YORUMLARI