İspanya Dışişleri Bakanı Albares, Türkiye ile bağları kıymetlendirdi

Anasayfa » Blog » İspanya Dışişleri Bakanı Albares, Türkiye ile bağları kıymetlendirdi
İspanya Dışişleri Bakanı Albares, Türkiye ile bağları kıymetlendirdi

İspanya Dışişleri Bakanı Jose Manuel Albares, Türkiye ve İspanya ortasında ilgilerin büyümeye devam ettiğini söyledi.

Madrid’deki bir küme yabancı basın mensubuna gündemdeki hususları kıymetlendiren Albares, Ankara-Madrid diyaloğunun kıymetine vurgu yaptı.

Türkiye ve İspanya ortasında aralık ayında yapılan hükümetler ortası doruğa ve birinci kez burada vurgulanan ikili alakalarda “kapsamlı ortaklık” tarifine dikkati çeken Albares, şunları kaydetti:

“HER İKİMİZ DE NATO MÜTTEFİKİYİZ”

“Başbakan Pedro Sanchez ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlık ettiği tepe, ansızın ileri gerçek atılan bir adım değil tam aksine Türkiye ile İspanya ortasındaki ilgilerin bir devamıdır. Bu, doğal bir bağın sonucudur. Çünkü her ikimiz de Akdeniz’de ortak bir coğrafyadayız, NATO müttefikiyiz, BM Medeniyetler İttifakı’nın ortak kurucularıyız.

“İSPANYOL FİRMALARIN TÜRKİYE’YE İLGİSİ ARTTI”

Tüm bunlara paralel olarak İspanyol firmaların Türkiye’ye ilgisi arttı ve yatırım son 20 yılda en az 10 kattan fazla artış gösterdi. Tıpkı vakitte her iki toplum ortasında yakınlık arttı. Bu yüzden kapsamlı iştirak tarifi, son 20 yıldır inşa edilen alakaların onaylanması ve görünür kılınmasıdır.”


RUSYA-UKRAYNA KRİZİ

Rusya-Ukrayna kriziyle ilgili “Çok kararlı bir halde diyebilirim ki savaş önlenemez değil. Tam aksine önlemez olan savaş değil, barış olmalıdır.” tabirini kullanan Albares, şu anda gerekli en kıymetli şeyin; Ukrayna hududunda “askeri gerginliğin azaltılması ve diyaloğun sürmesi” olduğunu kaydetti.

İspanya Dışişleri Bakanı Albares, şöyle devam etti:

“NATO İÇİNDE HEPİMİZ TIPKI GÖRÜŞTEYİZ”

“Avrupa’da bir savaş, büyük bir geri adım olur. Bu yüzden savaşın ismini bir varsayım olarak bile dillendirmemeliyiz. AB, tam olarak çatışmaların bir tahlil aracı olarak savaşı engellemek için inşa edilmiştir. Savaş, tıpkı vakitte Birleşmiş Milletler Antlaşması’nın da ihlal edilmesi demek olur.

Biz, Avrupa’nın ileriye hakikat gitmesini, barışa, demokrasiye bakmasını istiyoruz. NATO içinde hepimiz birebir görüşteyiz. Diyaloğun devam etmesinde kimse vakit kaybı olduğunu düşünmüyor. Herkes izlenmesi gereken yolun bu olduğunu düşünüyor. Üstelik bu yolun izlenmesi için gerekli boşluk da var.”


“İSPANYA ABD’NİN EN BİRİNCİ SINIF ORTAĞI”

Albares, ABD Lideri Joe Biden’ın Rusya-Ukrayna krizi üzerine ocak ayı sonunda Almanya, İngiltere, İtalya başbakanları, Fransa Cumhurbaşkanı, Polonya Devlet Lideri ile NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve AB Kurulu Lideri Ursula von der Leyen’in iştirakiyle yaptığı görüntü konferans toplantıya İspanya Başbakanı Pedro Sanchez’in çağrılmamış olmasıyla ilgili soruyu da cevapladı.

Ocak ayında Washington’a giderek ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken tarafından kabul edilmesini ve NATO’nun Afganistan’dan askerlerini geri çekmesi sürecinde ABD Lideri Biden’ın İspanya Başbakanı Sanchez’e telefon ederek, Rota ve Moron askeri üslerinin kullanılmasını istemesini örnek olarak gösteren Albares, “Mevcut argümanlar, İspanya’nın ABD’nin birinci sınıfın da ötesinde en birinci sınıf ortağı olduğunu çok açık bir halde gösteriyor.” dedi.

“FAS İLE BAĞLANTILAR ÂLÂ YOLDA GİDİYOR FAKAT…”

Batı Sahra sıkıntısı ve sistemsiz göçmen kriziyle önemli yara alan İspanya-Fas bağlantılarını de kıymetlendiren Albares, “Fas ile bağlar uygun yolda gidiyor lakin vakte gereksinim var.” görüşünü lisana getirdi.

Albares, şunları kaydetti:

ORTAK ÇIKARLARA VURGU

“Fas ile bağlantılarda her vakit geleceğe bakıyorum. Fas yalnızca İspanya’nın değil AB’nin de stratejik ortağı. Geçen Noel periyodunda gördük ki Fas ile iş birliği sayesinde çok sayıda sistemsiz göçmenin Ceuta ve Melilla’ya gelişi önlendi. Bir komşuluk ilgisi var.

İspanya, AB ve Fas’ın ortak çıkarları var. Bu stratejik iştirakte hepimizin kazanacağı çok şey var. Yürüyeceğimiz yol, bu yoldur ve biz bu bildirisi veriyoruz. Karmaşık ilgilerin tam olarak yoluna girmesi daima vakitle olan şeylerdir. Ben güzel yolda olduğumuza güveniyorum. Son devirde gördüklerimiz, her iki taraf için de karşılıklı olarak yararlı adımlar atıldığını gösteriyor.”

Bakan Albares, Fas’ın 18 Mayıs 2021’de geri çektiği Madrid Büyükelçisi’nin hala dönmemesine karşın iki ülke ortasındaki üst seviye diyaloğun devam ettiğini vurguladı.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.