Su kabağını sanat yapıtlarına dönüştürüyor

Anasayfa » Blog » Su kabağını sanat yapıtlarına dönüştürüyor
Su kabağını sanat yapıtlarına dönüştürüyor

Hobi olarak başladığı su kabağı oymacılığını meslek haline getiren Önen, su kabaklarını birbirinden farklı süreçler uygulayarak dönüştürüyor. Ustanın su kabağından yaptığı dekoratif lamba, abajur ve süs eşyası üzere eserler büyük ilgi görüyor.

Kartal Yakacık Çarşı Mahallesinde yaşayan, emekli olduktan sonra hobi olarak başladığı su kabağı oyma işinde kendi atölyesini kuran Cenep Önen, su kabağı işlemeciliği mesleği edinmiş oldu.

10 yıldır meslekle ilgilenen 67 yaşındaki su kabağı ustası, su kabağına kesme, delme, oyma, inceltme, yakma, vernikleme, boyama ve boncuk sürece üzere birçok süreç yapıyor.

EL EMEĞİ, GÖZ PARILTISI

El emeği göz parıltısı işçilikten geçirdiği su kabaklarını dekoratif lamba, abajur ve süs eşyası üzere eserlere dönüştürüyor.

Anadolu kültüründe, bakliyat eserlerinin korunması ve birçok farklı alanda kullanılan ancak gelişen teknoloji ve farklı eserlerin hayata girmesiyle gözden düşen su kabağı, usta ellerin dokunuşları ile tekrar hayat bulmuş oluyor.

“HOBİ OLARAK BAŞLADIM”

Su Kabağı ustası Cenep Önen,” Ben bu işe emekli olduktan sonra hobi olarak başladım. 10 yıl oldu başlayalı. Amatörce başladığım bu iş yaptıkça meslek haline geldi. Kabak Türkiye’nin her tarafından geliyor. Kabak geldikten sonra birinci olarak dış paklığı, kapağının açılması, iç paklığı, form çizilmesi, delik delinmesi, boncuklama, boyama, vernikleme ve en son elektrik aksamının takılması ile yaklaşık 10 faklı süreç gördükten sonra bu gördüğünüz hale geliyor. Bu eserlerin ömrü insan ömründen fazla görenler beğeniyor ilgi gösteriyor” dedi.

“ANADOLU’NUN ÇOK FARKLI KULLANIM ALANLARI VAR”

Önen, “Su kabağı Anadolu’da su kabı olarak kullanılmasının yanında, pekmez kaynatmak, salça kaynatılması üzere eski devirlerde bu su kabaklarının içinde zeytinyağı, üzüm şırası saklanması işleri var. Nedeni kabağın yapısı içeriden dışarıya, dışarıdan içeriye nemin geçmemesi. Günümüzde turistlik eşya imalinde kullanılıyor” dedi.

Yorum Yap

E-posta adresiniz yayınlanmayacaktır.